fbpx

SAMODZIELNY AUDYT SEO – SPRAWDŹ CZY TWOJA STRONA DZIAŁA POPRAWNIE

W tym poście postaramy się przedstawić Wam kilka sposobów na sprawdzenie najważniejszych parametrów Waszej strony. Pod koniec wpisu będziecie w stanie sami ocenić czy Wasza dotychczasowa strona jest doskonale rozpoznawana w Google, w miarę przyzwoita czy może czas na małe zmiany.

Jakie elementy powinna zawierać dobrze skomponowana strona internetowa?

Dziś skupimy się na tym, jak sprawdzić czy nasza strona jest przyjazna dla wyszukiwarek. Przejdziemy przez kilka punktów, które pozwolą Wam szybko zapoznać się z podstawowymi czynnościami z zakresu SEO. 

Co składa się na przyjazną stronę ?

 1. treść
 2. przystosowanie do wyświetlania na telefonach
 3. szybkość ładowania
 4. tagi i opisy

1. Treść

Zacznijmy od postawienia sobie podstawowego pytania i zastanówmy się co jest najważniejsze na naszej stronie i czego oczekujemy od naszego użytkownika.

 • Sprzedaż produktu?
 • Zapoznanie się z informacjami na blogu?
 • Pokazywanie zdjęć?
 • Zapisanie się na newsletter?

Te wszystkie punkty łączy jeden – największy – treść strony internetowej. To ona skłania użytkownika do pozostania na niej, do zakupu produktów, przejrzenia zdjęć, skorzystania z usługi i pozostania w Waszej internetowej przestrzeni na dłuższy czas. Nawet jeśli prowadzisz sklep to warto poświęcić trochę czasu na napisanie kilku wpisów na blogu, opisu sklepu bądź właściciela, by użytkownik mógł spędzić z nami trochę więcej czasu.

Trzeba przyznać, że dla wyszukiwarek strony posiadające dobrą treść są o wiele bardziej atrakcyjne, dlatego postaraj się zadbać o kilka poniższych punktów:

 • dobra jakość opisów i treści (nie skopiowana – uwierzcie mi, Google wie kiedy treść nie jest oryginalna)
 • klarowne opisy dostosowane do grupy odbiorców (jeśli wiesz, że Twoi czytelnicy nie są przyzwyczajeni do technicznego języka, wyjaśnij im swoje treści w bardziej przystępny sposób)
 • zadbaj o akapity i nagłówki (nie używaj zbyt dużo nagłówków w jednej treści)
 • zadbaj o słowa kluczowe, jednak zawsze pamiętaj by nie przesadzać (Google nie lubi zapychania treści ciągle tymi samymi słowami)

2. Przystosowanie do wyświetlenia na telefonach komórkowych

Dlaczego jest ono tak ważne? 

Ponieważ coraz więcej użytkowników korzysta z telefonu przy zamawianiu produktów, czytaniu wiadomości, opłaty rachunków lub przeglądaniu blogów. Na co dzień na pewno zauważamy ludzi scrollujących w domu, w tramwaju czy w kawiarni. To właśnie Ci ludzie stają się największym targetem firm sprzedających swoje produkty w internecie. Jeśli nie dostosujemy do nich swojego sklepu bądź bloga niepotrzebnie stracimy cennych odbiorców. Przy bardzo dużej konkurencji na rynku nie możemy sobie pozwolić na takie błędy.

Jak to sprawdzić ?

Mobile Friendly i wpisujemy adres naszej strony internetowej. Czekamy chwilkę i pojawia się odpowiedź!

Co jeśli wynik nie będzie pozytywny? Zobaczymy wtedy kilka podstawowych czynników do poprawy.

Jeśli nasza strona nie jest projektowana bardzo dawno jak najbardziej powinna spełniać wszystkie wymogi. Większość projektowanych współcześnie stron bazuje na RWD czyli na Responsive Web Design – elastycznie dopasowanym projekcie, który dostosowuje wygląd naszej strony do rozdzielczości różnych urządzeń.

Jeśli posiadamy bardzo obfitą w treści stronę główną możemy zadbać o to, by wersja mobilna była bardziej okrojona. Przedstawmy użytkownikowi tylko najważniejsze informacje, by strona nie była za długa przy scrollowaniu.

2. Szybkość ładowania strony

Dlaczego prędkość ładowania jest dla nas ważna? Bo użytkownik nie będzie czekał.

Tym razem odwiedzamy stronę Pagespeed i tam także zaczniemy od wpisania naszego adresu. PageSpeed Insights to narzędzie, które pozwoli nam na szybką ocenę ładowania strony na desktopie i telefonach.

Optymalizacja pokazana jest w skali od 0-100. Oczywiście im wyższy wynik tym lepiej. W odwrotnym przypadku otrzymamy wskazówki, które pozwolą nam na poprawę wydajności naszego serwisu. Wymarzony wynik 100/100 zdarza się rzadko, ale się zdarza.Jeśli pojawiła Wam się odpowiedz Good lub Medium możecie być zadowoleni.

Najczęstszym problemem długiego ładowania się stron są za duże, niezoptymalizowane zdjęcia. Pamiętajmy, żeby zmniejszyć pliki przed wrzuceniem ich na bloga i pozbawienie ich informacji o pliku.

Ponadto przewijając wyświetloną stronę, na samym dole, możecie znaleźć linki do zoptymalizowanych obrazów oraz zasobów JavaScript i css. Można je pobrać, a następnie wrzucić poprzez FTP na Waszą stronę i gotowe. Już te podstawowe działania z pewnością poprawią Wasz wynik. Na stronie mogą pojawiać się komunikaty, które niekoniecznie są dla Was zrozumiałe. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się do ludzi z Waszego hostingu lub piszcie do nas, chętnie pomożemy. Niektóre komunikaty można pozostawić bez zmian, czasem trzeba rozważyć co jest dla nas Ważne i pozostawić walkę o 100/100 na później.

2. Tagi i opisy

Tag TITLE to Twoja nazwa strony, widniejąca w internecie. Wykorzystywany jest przez przeglądarki internetowe i portale społecznościowe do wyświetlania tytułu twojej witryny.

Jaki powinien być?

 • nie dłuższy niż 70 znaków
 • krótki, zwięzły, przejrzysty
 • unikalny
 
 

Tag  META służy do pokazania w wyszukiwarce podsumowania zawartości twojej treści.

Jak powinien być?

 • zwięzły i podsumowujący
 • około dwuzdaniowy
 • nadany każdej stronie

Skontaktuj się

Jeżeli chcesz wykonać stronę www, blog, sklep, logo, ilustrację lub masz inny nawet szalony pomysł koniecznie napisz: kontakt@glitterbrainz.com lub zadzwoń 796 355 915