W tym poście postaramy się przedstawić Wam kilka sposobów na podkręcenie waszej strony lub bloga ładnymi zdjęciami, które możecie pobrać z internetu za darmo, a także zapoznamy was z różnymi rodzajami licencji.
Jak rozpoznać jakie zdjęcia mogą znaleźć się na naszej stronie bez problemów, jakie wymagają podania autora, a których nie powinniśmy w ogóle wykorzystywać?
Najpowszechniejsze licencje na rozpowszechnianie:
Poniżej wyjaśnimy wam wszystkie różnice.
To zasada występująca w tradycyjnym prawie autorskim. Zgodnie z nią nie można zmieniać danego utworu, kopiować go i wykorzystywać bez zgody autora. Dobrze wiedzieć, że bardzo często wystarczy zgłosić się do autora zdjęcia i poprosić o zgodę o umieszczenie fotografii na blogu lub stronie internetowej. Nie zawsze jest to darmowe pozwolenie, ale warto spróbować.
Pamiętajcie! Prawa autorskie nie są zbywalne, to autor decyduje o tym, czy chce żeby na jego zdjęciu lub pracy umieszczone było jego imię, pseudonim czy może jeszcze inne informacje. Nie możemy pominąć tego kroku – pytajcie autora.
Licencja ta istnieje stosunkowo krótko. Powstała w odpowiedzi na rozpowszechniającą się dystrybucję w sieci. Warto zapamiętać, że Creative Commons to zbiór różnych licencji i nie wszystkie z nich pozwalają na nieograniczone korzystanie z fotografii bądź innych utworów. Z tego powodu warto je rozróżniać, gdyż niektóre z nich są bardzo restrykcyjne.
Creative Commons, czyli cztery rodzaje udostępnień
Uznanie Autorstwa (CC-BY)
Jedynie pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy, możemy utwór:
-kopiować,
-zmieniać,
-rozprowadzać,
-przedstawiać i wykonywać
Bez Utworów Zależnych (CC-BY-ND)
W celach komercyjnych i niekomercyjnych nie zmieniając jego oryginalnej postaci możemy utwór:
-rozpowszechniać,
-przedstawiać,
-wykonywać
Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Tylko w celach niekomercyjnych możemy utwór:
-kopiować,
-dystrybuować,
-wyświetlać,
-użytkować
Bez Utworów Zależnych (CC-BY-ND)
Pod warunkiem, że utwory powstałe na podstawie danego utworu będą na takiej samej licencji, jaką posiada utwór pierwotny możemy utwór:
-kopiować,
-zmieniać,
-rozprowadzać,
-wykonywać
Jak widać, nie wszystkie licencje pozwalają Wam na zmianę zdjęć lub wykorzystywanie ich w celach komercyjnych. Przed pobraniem zdjęć zawsze warto sprawdzić, z którą licencją Creative Commons mamy do czynienia.
Flickr – serwis, który udostępnia bardzo dużą ilość zdjęć na licencji (CC BY), czyli wystarczy podać informacje o autorze i można korzystać z prac dowolnie.
Creative Commons search – wyszukiwarka zdjęć z licencją creative commons wyświetlająca fotografię, muzykę, grafikę czy wideo do hasła, które nas interesuje.
Foter – serwis, który wymaga podania źródła zdjęć, które można modyfikować i używać komercyjnie
Vintage grafiki i zdjęcia:
New Old Stock – zdjęcia do użytku personalnego; więcej informacji tutaj
Zdjęcia jedzenia:
Stare ilustracje:
Utwór z takim oznaczeniem może być wykorzystywany w najszerszy możliwy sposób. Nie jesteśmy zobowiązani do podpisywania autora i możemy wykorzystywać zdjęcie lub grafikę komercyjnie.
Pexels – serwis, który udostępnia bardzo dużą ilość ładnych zdjęć.
Pamiętajcie jednak, że nie możecie sprzedawać zdjęć, które są przez was niezmienione.
Pixabay – Naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, że wykorzystane osoby,
logotypy lub własność prywatna nie naruszały żadnych praw.
Zdjęcia jedzenia:
Jeszcze kilka słów na koniec. Pamiętajcie żeby traktować czyjąś pracę tak, jak byście chcieli by traktowali waszą. Czasami powstaje bardzo cienka linia między inspiracją a tzw. zrzynką. Tyczy się to nie tylko zdjęć czy grafiki, ale także kompozycji na stronach internetowych.
Jeśli współpracujecie z jakąś agencją lub twórcą dajcie im się wykazać. Pomóżcie zebrać im najpotrzebniejsze informacje do stworzenia waszej strony, mówcie co się wam podoba, jaki klimat lubicie, ale nie mówcie na samym początku „chcę tak jak jest na tej stronie” – przynajmniej nie w całości, bo to także może być plagiatem
Jeżeli chcesz wykonać stronę www, blog, sklep, logo, ilustrację lub masz inny nawet szalony pomysł koniecznie napisz: kontakt@glitterbrainz.com lub zadzwoń 796 355 915
Made with love by ©Glitterbrainz | All rights reserved All rights Reserved 2020 | Polityka prywatności