fbpx

GDZIE SZUKAĆ DARMOWYCH ZDJĘĆ W INTERNECIE?

W tym poście postaramy się przedstawić Wam kilka sposobów na podkręcenie waszej strony lub bloga ładnymi zdjęciami, które możecie pobrać z internetu za darmo, a także zapoznamy was z różnymi rodzajami licencji.

Rodzaje licencji

Jak rozpoznać jakie zdjęcia mogą znaleźć się na naszej stronie bez problemów, jakie wymagają podania autora, a których nie powinniśmy w ogóle wykorzystywać?

Najpowszechniejsze licencje na rozpowszechnianie:

  • all rights reserved
  • Creative Commons (CC)
  • Creative Commons Zero

Poniżej wyjaśnimy wam wszystkie różnice.

1. All rights reserved

To zasada występująca w tradycyjnym prawie autorskim. Zgodnie z nią nie można zmieniać danego utworu, kopiować go i wykorzystywać bez zgody autora. Dobrze wiedzieć, że bardzo często wystarczy zgłosić się do autora zdjęcia i poprosić o zgodę o umieszczenie fotografii na blogu lub stronie internetowej. Nie zawsze jest to darmowe pozwolenie, ale warto spróbować.

Pamiętajcie! Prawa autorskie nie są zbywalne, to autor decyduje o tym, czy chce żeby na jego zdjęciu lub pracy umieszczone było jego imię, pseudonim czy może jeszcze inne informacje. Nie możemy pominąć tego kroku – pytajcie autora.

2. Creative Commons

Licencja ta istnieje stosunkowo krótko. Powstała w odpowiedzi na rozpowszechniającą się dystrybucję w sieci. Warto zapamiętać, że Creative Commons to zbiór różnych licencji i nie wszystkie z nich pozwalają na nieograniczone korzystanie z fotografii bądź innych utworów. Z tego powodu warto je rozróżniać, gdyż niektóre z nich są bardzo restrykcyjne.

Creative Commons, czyli cztery rodzaje udostępnień

Uznanie Autorstwa (CC-BY)
Jedynie pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy, możemy utwór:
-kopiować,
-zmieniać,
-rozprowadzać,
-przedstawiać i wykonywać

Bez Utworów Zależnych (CC-BY-ND)
W celach komercyjnych i niekomercyjnych nie zmieniając jego oryginalnej postaci możemy utwór:
-rozpowszechniać,
-przedstawiać,
-wykonywać

Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Tylko w celach niekomercyjnych możemy utwór:
-kopiować,
-dystrybuować,
-wyświetlać,
-użytkować

Bez Utworów Zależnych (CC-BY-ND)
Pod warunkiem, że utwory powstałe na podstawie danego utworu będą na takiej samej licencji, jaką posiada utwór pierwotny możemy utwór:
-kopiować,
-zmieniać,
-rozprowadzać,
-wykonywać

Jak widać, nie wszystkie licencje pozwalają Wam na zmianę zdjęć lub wykorzystywanie ich w celach komercyjnych. Przed pobraniem zdjęć zawsze warto sprawdzić, z którą licencją Creative Commons mamy do czynienia.

Gdzie szukać zdjęć z licencją Creatve Commons?

Flickr – serwis, który udostępnia bardzo dużą ilość zdjęć na licencji (CC BY), czyli wystarczy podać informacje o autorze i można korzystać z prac dowolnie.

Creative Commons search – wyszukiwarka zdjęć z licencją creative commons wyświetlająca fotografię, muzykę, grafikę czy wideo do hasła, które nas interesuje.

Foter – serwis, który wymaga podania źródła zdjęć, które można modyfikować i używać komercyjnie

Vintage grafiki i zdjęcia:

New Old Stock – zdjęcia do użytku personalnego; więcej informacji tutaj

Zdjęcia jedzenia:

Free food photos

Stare ilustracje:

Old Book Illustration

3. Creative Commons Zero

Utwór z takim oznaczeniem może być wykorzystywany w najszerszy możliwy sposób. Nie jesteśmy zobowiązani do podpisywania autora i możemy wykorzystywać zdjęcie lub grafikę komercyjnie.

Gdzie szukać zdjęć z licencją Creatve Commons Zero?

Pexels – serwis, który udostępnia bardzo dużą ilość ładnych zdjęć.
Pamiętajcie jednak, że nie możecie sprzedawać zdjęć, które są przez was niezmienione.

Unsplash

Public Domain pictures

Pixabay – Naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, że wykorzystane osoby,
logotypy lub własność prywatna nie naruszały żadnych praw.

Splitshire

1million free pictures

Pixabay

Gratisography

Pickupimage

Design rush

Plixs

Unsplash

Stocksnap

Snapwiresnaps

 

Zdjęcia jedzenia:

Foodiesfeed 

Foodeverest

Jeszcze kilka słów na koniec. Pamiętajcie żeby traktować czyjąś pracę tak, jak byście chcieli by traktowali waszą. Czasami powstaje bardzo cienka linia między inspiracją a tzw. zrzynką. Tyczy się to nie tylko zdjęć czy grafiki, ale także kompozycji na stronach internetowych.

Jeśli współpracujecie z jakąś agencją lub twórcą dajcie im się wykazać. Pomóżcie zebrać im najpotrzebniejsze informacje do stworzenia waszej strony, mówcie co się wam podoba, jaki klimat lubicie, ale nie mówcie na samym początku „chcę tak jak jest na tej stronie” – przynajmniej nie w całości, bo to także może być plagiatem

Skontaktuj się

Jeżeli chcesz wykonać stronę www, blog, sklep, logo, ilustrację lub masz inny nawet szalony pomysł koniecznie napisz: kontakt@glitterbrainz.com lub zadzwoń 796 355 915